Levele elküldésével elfogadja adatvédelmi tájékoztatónkat.
Nem okozott földcsuszamlást a szélsőjobboldal az EP-választáson, bár egy általános jobbra tolódás – a várakozásoknak megfelelően – történt. Az igazán radikális, szélsőjobboldali erők azonban még mindig csak töredékét teszik ki az Európai Parlamentnek a következő ciklusban is. Bár a nemzeti választások még idézhetnek elő uniós szintű nehézségeket is, de az Economxnak nyilatkozó szakértő szerint ahhoz például kétség sem fér, hogy Ukrajna a továbbiakban is számíthat az Európai Unió támogatására. Ezt vetíti előre többek között az is, hogy Emmanuel Macron pártja kikaphatott ugyan az EP-választáson a szélsőjobboldaltól, és megtörténhet ez a közelgő parlamenti választáson is, külpolitikai kérdésekben azonban Franciaországban mindettől függetlenül az elnök dönt.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennJó eséllyel indulhat a francia szélsőjobboldali párt, a Nemzeti Tömörülés elnöke, a 28 éves Jordan Bardella a miniszterelnöki tisztségért. Emmanuel Macron francia államfőnek azonban végső soron a 2027-es elnökválasztásra készülve akár előnye is származhat abból, ha a szélsőjobboldal alakíthat idén nyáron kormányt – mutatott rá az Economxnak nyilatkozó szakértő.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA kampány során több alkalommal is hangsúlyozta Narendra Modi indiai kormányfő, hogy a fiatalkori munkanélküliség visszaszorításához, a zavartalan és megfelelő áram-, valamint vízellátás biztosításához, a külföldi befektetők Indiába vonzásához átfogó reformokra lenne szükség. Ezek pedig szerinte csak akkor valósíthatók meg gyorsan és zökkenőmentesen, ha az általa vezetett koalíció abszolút többséget kap a parlamentben. Az indiai állampolgárok azonban ezt nem adták meg nekik. Egyszerű parlamenti többséggel kénytelen tehát a jövőben is sáfárkodni Modi.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennAz Európai Unió Oroszországból és Belaruszból importált gabonatermékekre vetett ki vámokat, nemsokára a Kínából behozott elektromos autókkal történhet meg ugyanez. Donald Trump volt amerikai elnököt hivatalos elítélte a New York-i esküdtszék. Volodimir Zelenszkij spanyol és portugál látogatásán is támogatást bezsebelve távozhatott. Ezek voltak a hét legfontosabb külgazdasági és külpolitikai eseményei.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennAlaposan felkavarta az állóvizet az orosz védelmi minisztériumban Vlagyimir Putyin orosz elnök és a Szövetségi Biztonsági Szolgálat. Megtörtént a minisztercsere, a tisztogatás pedig folyamatban van. Mindennek az Economxnak nyilatkozó szakértő szerint alapvetően két célja van. Hogy a jövőben minimalizálják a vezetők közötti súrlódásokat a pozíciók világosabb szétválasztásával. Valamint az, hogy Andrej Belouszov új védelmi miniszter révén jobban kiaknázzák a startupokban és innovációban rejlő hadászati lehetőségeket.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennRishi Sunak brit miniszterelnök vélhetően nem számít győzelemre a – váratlanul – júliusra meghirdetett parlamenti voksoláson, látja ő is, hogy a Konzervatív Párt lemaradása tetemes a Munkáspárt mögött – vélekedik az Economxnak nyilatkozó szakértő. Azzal kalkulálhat azonban, hogy a vereség megalázóbb mértékű lenne akkor, ha őszig várnának a voksolással. Sunak aduásza a kampány során az Egyesült Királyság gazdasági helyzete lehet: a csökkenő infláció és munkanélküliség, a növekvő reálbérek, valamint a recesszióból való kilábalás – ezekre koncentrálhat megnyilvánulásaiban a kormányfő a következő hetekben.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennRishi Sunak brit miniszterelnök bejelentette, parlamenti választásokat tartanak az Egyesült Királyságban július 4-én. A spanyol, az ír és a norvég kormányfő pedig arról beszélt, országaik szuverén államként fogják elismerni Palesztinát. A görögök uniós intézkedést várnak az inflációs válság kezelésére, amelyet Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök szerint a multinacionális vállalatok árpolitikája idézett elő. Heti külpolitikai összefoglalónk.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennFigyelemfelkeltő kampánya után sokan várták Argentínában, hogy megkezdje munkásságát Javier Milei, decemberben beiktatott elnök. Az új államfő nem árult zsákbamacskát, már megválasztása előtt arról beszélt, hogy kezdetben nagyon fájdalmasak lesznek az intézkedései, a többség azonban nem vette komolyan ezt az ígéretét. Most pedig egyre többen elégedetlenkednek az elszabaduló infláció és a megélhetési nehézségek miatt. A lapunknak nyilatkozó szakértő szerint pedig a szigor java még hátra van.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennRobert Fico szlovák miniszterelnök ellen merényletet követtek el, a politikus súlyos sérüléseket szenvedett, az orvosok órákon át operálták. Vlagyimir Putyin orosz elnök Kínába látogatott, Joe Biden amerikai elnök mindeközben büntetővámot vetett ki a kínai elektromos autókra, akkumulátorokra és napelemekre. Ezek voltak a hét legfontosabb külgazdasági és külpolitikai eseményei.
Szerző(k): Csernik-Varga Adrienn